Taksim’de gösteriye izin verilmeyecek

AFAD Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada Yerlikaya, 1 Mayıs sebebiyle 55 ilde, 103 etkinlik müracaatı yapıldığını ve tamamına izin verildiğini söyledi ve Taksim’de gösteriye izin verilmeyeceğini yineledi. Yerlikaya devamında da şunları ifade etti:

“İstanbul’da toplantı ve gösteri yürüyüşlü için 40 ayrı yer ve güzergâh ilân edilmiştir. İşçi konfederasyonları ve sendikaların ilan edilen yerlere yaptıkları müracaatlara izin verilmektedir.  Taksim’e izin verilmeyeceği, İstanbul Valiliğimiz tarafından yazılı olarak bildirildi. Terör örgütleri de son bir haftadır 54 ayrı sosyal medya hesabından ‘Taksim Meydanı’na gelin’ çağrısı yapıyorlar. Taksim araç ve yaya akışının yoğun olduğu bir bölge. Güvenlik tedbirlerinin alınmasını zorlaştırdığı gibi, kişi hak ve özgürlüklerinin korunmasında da ciddi riskler barındırmaktadır. Kutlamaları bir eylem ve propaganda sahası haline getirmelerine müsaade etmeyeceğiz.”

Özel’den Yerlikaya’ya: Kefilim

CHP lideri Özgür Özel, açıklaması sonrası Yerlikaya’yı telefonla arayarak, Taksim kararının gözden geçirilmesini talep etti. Özel, kutlamaların sorunsuz yapılması konusunda ana muhalefet partisi genel başkanı olarak kefil olduğunu, gerekirse CHP üyelerinin de 1 Mayıs günü görev yapabileceğini bildirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x