Reuters: Türkiye, Suriye Sınır Kapılarını Kapattı

Türkiye’nin Suriye sınırında son günlerde artan gerginlikler devam ediyor. Kuzeybatı Suriye’deki Türkiye destekli silahlı grupların isyan etmesi, Türkiye’nin sınır kapılarını geçici olarak kapatmasına neden oldu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilişkileri düzeltme mesajlarının ardından, dün Kuzeybatı Suriye’de Türkiye tarafından desteklenen silahlı gruplar isyan ederken, muhalif kaynaklar ve bölge halkı, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki sınır kapılarını kapattığını ifade etti.

BAB AL HAWA SINIR KAPISI VE BAB AL SALAM GEÇİŞLERİ KAPANDI

Reuters’a konuşan bir sınır yetkilisi Türkiye’nin, 3 milyondan fazla nüfusa ev sahipliği yapan ana ticaret ve yolcu geçiş kapısı olan Bab al Hawa sınır kapısını, Bab al Salam ve diğer küçük geçişleri bir sonraki duyuruya kadar kapattığını söyledi.

Kayseri’de bir çocuğun Suriyeli bir erkek tarafından cinsel istismara uğraması şehir merkezinde Suriyelilere yönelik baskıyı arttırdı. Suriyelilere ait mülkler ve araçlar tahrip edildi ve ateşe verildi. Olaylar Türkiye’nin birçok iline dağıldı.

OLAYLARLA İLGİLİ 474 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ülke genelinde Suriyelilere yönelik saldırılarla ilgili olarak 474 kişinin gözaltına alındığını ve gözaltına alınan kişilerin suç kayıtlarının olduğunu belirtmişti.

Bu gelişmelerin ardından, Türkiye Bab el Hava (Cilvegözü), Bab es Selam (Öncüpınar) ile diğer küçük geçiş noktalarını “bir süreliğine” kapattı.

NE OLMUŞTU?

2011 Suriye iç savaşının ardından Türkiye, Esad’ı devirmeyi hedefleyen isyancılara destek vererek Suriye ile ilişkilerini kesmişti. Erdoğan, geçtiğimiz Cuma günü Esad ile bir görüşme yapabileceğini söylemişti, bu görüşmenin Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkileri yeniden kurmaya yardımcı olabileceğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x