İktidar, suskunluk rejimi inşa ediyor

TBMM’ye sunulacak 9’uncu Yargı Paketi’ne ‘yeni tip casusluk’ adı altında ‘etki ajanlığı’ suçunun eklenmesine CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tepki gösterdi. Toprak, “İktidar; Kuzey Kore, Çin, Rusya ve Gürcistan’daki otoriter düzenlemelere benzer bir düzenlemeyle yeni bir ‘suskunluk rejimi’ inşa etmeyi hedefliyor” dedi. Toprak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

■ Etki ajanlığı suçu muhalefet ve medyayı susturma amaçlıdır. Özgürlükçü anayasa kisvesinin gerisindeki samimiyetsizliği açığa çıkartan düzenleme, Kuzey Kore, Çin, Rusya ve Gürcistan’daki otoriter düzenlemelerin benzeri ve kapalı rejimin idamesi için kullanılan en önemli ‘siyasi silahların’ başında geliyor.

YASAL KILIF OLACAK

■ İktidarın her önüne geleni terör destekçisi, seçimlerde neredeyse tüm muhalefeti terörist ilan ettiği anımsandığında, ‘etki ajanlığı’ da bu siyaseti daha da yaygınlaştırmayı amaçlayan bir yasal kılıf olacak. Adalet Bakanının ‘ihtiyaçtan doğan düzenlemeler’ dediği taslakta ‘devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda Türk vatandaşları veya kurum ve kuruluşları ya da Türkiye’de bulunan yabancılar hakkında araştırma yapan veya yaptıranlar hapis cezası ile cezalandırılacak’ deniliyor. Her türlü yoruma açık bu düzenleme, iktidarın ‘otoriterleşmeyi derinleştirme’ hazırlıklarının yeni adımı.

■ Daha önce ilk adım ‘Dezenformasyonla Mücadele Yasası’ ile atıldı. Örneğin ekonomik kararların halkı yoksullaştırdığını, iktidarın yabancı sermayeye istediği olanakları sağladığını ifade etmek, TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığını söylemek, pazar yerlerinde artık toplayanları haber yapmak ‘kara propaganda’ gibi ucu açık bir kavramla ‘etki ajanlığı’ sayılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x