İsrail Başbakanı Netanyahu ameliyat olacak

İsrail Başbakanlık Ofisi, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun bu akşam, savaş kabinesi toplantısının ardından fıtık ameliyatı olacağını duyurdu.

The Times of Israel haber sitesinin aktardığına göre, Başbakan Netanyahu’nun operasyon sırasında ‘tam anestezi’ altında olacağı bildirildi. Açıklamaya göre, fıtık, dün gece rutin sağlık kontrolü sırasında tespit edildi. İsrail Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yariv Levin, geçici olarak Netanyahu’nun yerine başbakanlık görevine vekalet edecek.

2013 YILINDA DA FITIK AMELİYATI OLMUŞTU

Benjamin Netanyahu, Ağustos 2013’te, başbakan olduğu dönemde de bir fıtık ameliyatı geçirmişti. O dönemde yapılan açıklamada, Netanyahu’nun göbek deliği çevresinde ‘olağan dışı bir acı’ hissetmesi üzerine muayene edildiği ve yapılan tetkiklerin sonucunda fıtık olduğunun anlaşıldığı ifade edilmişti. Kudüs’teki Hadasa Ein Karem Hastanesi’nde ameliyat olan Netanyahu’nun ameliyatının başarılı geçtiği açıklanmıştı.

Başbakanlık Ofisi’nden 11 Ağustos 2013 tarihinde yapılan açıklamada, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun geçirdiği fıtık ameliyatı sonrasında daha önce geçici olarak devrettiği yetkilerini dönemin savunma bakanı Moşe Yalon’dan geri aldığı bildirilmişti.

NETANYAHU’YA BİR KEZ DAHA ‘İSTİFA’ TALEBİ

Netanyahu’nun bugün olacağı ameliyat, İsrail’in Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürdüğü bir dönemde gerçekleşiyor. Dün akşam Tel Aviv’de bir araya gelen on binlerce eylemci, bir kez daha Netanyahu’nun istifasını talep etmişti. Gazze Şeridi’nde Hamas ve diğer Filistinli gruplar tarafından rehin tutulan İsraillilerin aileleri de rehine takası anlaşmasının önündeki engelin Netanyahu olduğunu dile getirmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x